Mehter Takımı Gösterisi Trendy Organizasyon
Mehter Takımı Gösterisi

Mehter takımı, gelenek ve görenekleri ve eski Türk kültürünü yaşatan bir müzik ve sahne gösterisidir.

Açılış organizasyonu, şemlik organizasyonu, bayram kutlamaları, belediye etkinlikleri, uluslar arası etkinlikler gibi organizasyonlarda, mehteran ile mehter müziği ve mehter gösterisi hizmetleri veriyoruz.

Uzun yıllardır organizasyon sektöründe hizmet veren bir organizasyon firması olarak, organizasyonlarınızda çeşitli hizmetler veriyor, konuklarınıza eğlenceli gösteriler sunuyoruz. Mehteran takımı gösterisini yanında, bando gösterisi ve fasıl müzikleri ile etkinliklerinize renk katıyoruz.

Tarihin bilinen en eski askeri bandosu olan mehteranın, eski dönemlerde askerin moralini savaş öncesinde diri tutmak için ortaya çıktığı söyleniyor. Savaş dışında da, padişahın huzurunda ve halka açık alanlarda, mehter müziği ile çeşitli konserler verdiliği biliniyor.

Hem görsel ve işitsel bir etkinlik, hem de geçmişi yad etmek ve kültürümüzü tanıtmak için mehter takımı kiralama hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Yalnızca İzmir değil, Ege Bölgesi ve Türkiye’nin her yerinde gerçekleştireceğiniz organizasyonlarınızda, mehteran takımı temini hizmeti vermekteyiz.

Mehter Takımı Mehteran Müziği ve Mehter Nedir?

Mehter, tarihte bilinen en eski askeri bandodur. Yeniçerilerin bir araya gelerek oluşturduğu bando grubuna da mehter grubu veya mehteran takımı denir. Mehteran müziği, mehter takımında icra edilen müziktir.

13 yüzyıla kadar uzanan mehteran takımının geçmişinde, Selçuklulardan Osmanlılara kadar uzanan bir hikaye var. Kesin ve net bilgilere erişemiyoruz. Ancak mehteran takımının altında yatan manevi duyguyu çok iyi anlayabiliyoruz. Osmanlı döneminde, ordu savaşa giderken, mehter takımı müzikleriyle askere moral ve motivasyon verilirmiş. 100 kişilik kalabalık bir yeniçeri ordusundan oluşan mehteran takımı, dönemin kendine has enstrümanlarını çalarlarmış. Yürüyüş, selamlama, komutlar ve ardından başlayan müzik dinletisi ile, orduyu askere uğurlama görevi mehterana verilmiş. Askere moral vermenin yanı sıra, gök gürültüsünü andıran bir müzikle, düşmana korku salmak için de savaşlarda mehter takımı kullanılırmış.

Savaş dışı dönemlerde de, ordunun zaferini kutlamak, halka moral vermek için de, halka açık meydanlarda mehteran gösterisi yapılırmış.

Organizasyon ve Etkinliklerde Mehter Takımı Gösterisi

Türk kültürümüzde hala yaşatılan canlı bir örnek olan mehter takımını, eğlence organizasyonlarınıza getiriyoruz. Açılış organizasyonu, Ramazan etkinlikleri, sünnet organizasyonu gibi etkinliklerinizde, 9, 16, 20 ya da 100 kişilik bir mehter gösterisi hazırlıyoruz.

Türk gecesi konseptli organizasyonlar gibi etkinliklerinizde mehteran takımı gösterisine ek olarak, fasıl ekibi, nostaljik satıcılar, dans gösterileri gibi hizmetlerimize de yer verebilirsiniz. Limonatacı şerbetçi, kahveci güzeli, macuncu gibi nostaljik standlarımızdan, konuklarınıza lezzetli ikramlar yapabilirsiniz.